Nadciąga burza włosów od VITAPIL!


Zdrowe, piękne włosy - marzenie czy możliwość?

Jakie są najlepsze sposoby, aby mieć piękne, gęste i mocne włosy? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto zastanowić się, czego dokładnie nasze włosy potrzebują, aby mogły być piękne.

Oczywiście ważna jest pielęgnacja, jednak nawet najlepsze kosmetyki czy zabiegi nie pomogą jeśli włosy nie będą miały potrzebnego budulca.  To składniki odżywcze, które odpowiadają za prawidłowa budowę białek włosa oraz wszelkie procesy metaboliczne związane zarówno z ich wzrostem, objętością czy wytrzymałością powinny być pierwszym krokiem.

plakatjpg

Prawidłowy sposób odżywiania się to podstawa dla zdrowia, nie tylko włosów. Kiedy dieta jest różnorodna i zbilansowana pod względem ilościowym i jakościowym zyskuje całe ciało, w tym oczywiście nasze włosy. Sprawa komplikuje się np. w przypadku stresu lub gdy jesteśmy po przebytej chorobie a także podczas stosowania diet eliminacyjnych czy niskokalorycznych. Wówczas dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych, dopasowanych do aktualnych potrzeb organizmu może być znacznie utrudnione. Mając tego świadomość warto sięgnąć po preparaty, które będą realnym wsparciem w bilansowaniu diety.

Ale na co warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy zadbać szczególnie o włosy?

Sama biotyna, która jest obecnie propagowana w celu zapewnienia zdrowych i pięknych włosów to zdecydowanie za mało. Włosy potrzebują wielu różnych składników w odpowiednich proporcjach. Przede wszystkim trzeba dostarczyć im składniki niezbędne do budowania struktury włosów czyli aminokwasy siarkowe. I taki np. L-cysteinę, która jest prekursorem keratyny (nie mylić z kreatyną). L-cysteina razem z L-lizyną odpowiadają za prawidłowa budowę łodygi włosa. Istotna jest także L-metionina, gdyż jest metabolizowana do L-cysteiny.

Prócz budulca, ważna jest prawidłowa podaż witamin i składników mineralnych. Warto zwrócić uwagę na witaminy z grupy B, które są odpowiedzialne za szereg procesów metabolicznych związanych z podziałem i odżywianiem komórek. Nie bez znaczenia ma prawidłowa podaż witaminy C, cynku czy manganu, które pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie, w tym mają działanie przeciwutleniające. Kolejnym istotnym składnikiem jest krzem, gdyż odpowiada za prawidłową strukturę włosów, warunkując tym samym ich odporność na czynniki mechaniczne.

A jakich efektów możemy oczekiwać dostarczając wszystkie te składniki?

Trzeba pamiętać, że dbanie o siebie, w tym o swoje włosy, to proces i aby uzyskać efekty potrzeba zarówno narzędzia (składników odżywczych ) oraz odpowiednio długiego czasu ich stosowania. Jeżeli zapewnimy odpowiedni stan odżywienia cebulek włosów, wówczas jest to szansa na wzrost nowych, zdrowszych włosów, oraz na to, że będą one grubsze.

A co z rozdwojonymi końcówkami?

I te można wyeliminować, pamiętając, że stan końcówek to efekt działań sprzed miesięcy (w przypadku długich włosów nawet lat!). Dlatego regularne dostarczanie organizmowi w odpowiednich ilościach składników takich jak np. aminokwasy siarkowe, witaminy z grupy B, przeciwutleniaczy i krzemu to swego rodzaju inwestycja w zdrowe, piękne włosy i nie tylko. Zdecydowanie warto.

4jpg

 Więcej na: https://vitapil.pl/

 

Piśmiennictwo:

Goluch-Koniuszy ZS. Nutrition of women with hair loss problem during the period of menopause. 2016 Mar;15(1):56-61.

Salehi B,Mishra AP, Nigam M,et al. Biomedicines.2018 Sep 9;6(3):91.

Barel A, Calomme M, Timchenko A, et al. Arch Dermatol Res. 2005 Oct;297(4):147-53